05-2015

 

Ulubione zabiegi 1499 zł

 

 

   02-05-2015

 

Ulubione zabiegi 2800 zł

 

 

   05-2015

 

Ulubione zabiegi 300 zł

 

 

BOTOX® – leczenie migreny

Migrena jest schorzeniem, znacząco obniżającym jakość życia pacjentów poprzez utrudnianie im najprostszych codziennych aktywności. Silny i trwający nawet do kilku dni ból głowy, wraz z towarzyszącymi mu innymi uciążliwymi objawami (jak np. wymioty czy światłowstręt) zupełnie uniemożliwia czerpanie radości z życia. Problem dotyka w głównej mierze kobiet w wieku rozrodczym, jednak coraz częściej obserwuje się występowanie migrenowych bólów głowy u mężczyzn, a nawet dzieci.

Przyczyny migrenowego bólu głowy:

ü  stres,

ü  miesiączka lub owulacja,

ü  przyjmowanie doustnej antykoncepcji,

ü  przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne,

ü  spożywanie niektórych pokarmów (czekolada, czerwone wino),

ü  nieprawidłowa dieta,

ü  choroby zębów,

ü  wysiłek fizyczny.

Jak odróżnić zwykły ból głowy od migrenowego bólu głowy:

ü  pierwszym kryterium jest długość utrzymywania się bólu – bóle migrenowe trwają zazwyczaj od 4 do nawet 72 godzin,

ü  lokalizacja i charakter bólu – migrena charakteryzuje się występowaniem pulsującego bólu po jednej stronie głowy,

ü  migrenie najczęściej towarzyszą inne nieprzyjemne objawy takie jakie jak nudności i wymioty, nadwrażliwość na dźwięki czy światłowstręt,

ü  zdarza się, że wystąpienie migreny poprzedza wystąpienie zaburzeń widzenia - tzw. aury.

BOTOX® kojarzony jest przez pacjentów głównie jako skuteczny zabieg usuwania zmarszczek mimicznych. Posiada on jednak wiele zastosowań w różnych gałęziach medycyny, w terapii różnorodnych schorzeń. W terapii migrenowego bólu głowy za pomocą toksyny botulinowej, niezwykle ważne jest dokładne zdiagnozowanie czynnika wywołującego. Zabieg poprzedzony jest zatem konsultacją uwzględniającą szczegółowy wywiad osobniczy. W trakcie jej trwania przekazywane są również wszystkie niezbędne dla pacjenta informacje o przebiegu terapii, przeciwwskazaniach do jej wykonania i możliwych skutkach ubocznych. Najlepsze efekty uzyskuje się w leczeniu migreny powodowanej skurczem mięśni drażniących lub uciskających nerwy, co skutkuje pojawieniem się bólu. Preparat podawany jest za pomocą iniekcji w określone mięśnie okolicy skroni, czoła oraz tylnej części głowy i szyi, prowadząc do ich relaksacji (funkcja pozostałych mięśni nie jest w żaden sposób modyfikowana). Dodatkową korzyścią płynącą z użycia toksyny botulinowej w leczeniu migreny jest wygładzenie zmarszczek skóry obszaru poddawanego ostrzykiwaniu.

Najczęściej preparat podawany jest w następujące mięśnie:

ü  czołowy,

ü  podłużny,

ü  marszczący brwi,

ü  skroniowy,

ü  potyliczny,

ü  czworoboczny.

Zabieg jest krótki (kilkanaście minut) i niemalże bezbolesny. Po jego wykonaniu można od razu powrócić do codziennych aktywności, bez konieczności stosowania szczególnego okresu rekonwalescencji. Efekty zaczynają być widoczne w czasie 3-7 dni od wykonania zabiegu i utrzymują się przez okres do 6 miesięcy. Po upłynięciu tego okresu zabieg należy powtórzyć w celu utrzymywania dalszego korzystnego rezultatu. Ponad połowa pacjentów deklaruje całkowite ustąpienie napadowych, migrenowych bólów głowy, u pozostałych osób niekorzystne wrażenia wyraźnie słabną.

 

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej nie prowadzi do obciążenia narządów wewnętrznych i jest stuprocentowo bezpieczny dla organizmu. U 95% pacjentów nie obserwuje się żadnych skutków ubocznych zastosowania toksyny botulinowej w terapii migreny. Bardzo rzadko może dojść do przejściowych skutków ubocznych, takich jak: ból podczas iniekcji, niewielkie krwiaki i zaczerwienienia w miejscach iniekcji, nieznaczny ból głowy w kilka dni po wykonanym zabiegu.